neděle 22. listopadu 2015

Fotoreport: Velký pražský průvod proti kožešinám 2015


Včera se v Praze u příležitosti začátku tzv. kožkovací sezóny konal Velký pražský průvod proti kožešinám, který pořádala organizace OBRAZ - Obránci zvířat. Toho se odhadem zúčastnily necelé tři stovky lidí a krátkou infomaci o něm na svých obrazovkách přinesla i TV Prima nebo další tištěná média. Ročně je v ČR kvůli kožichům zabito více jak 10 000 lišek a norků. „Celý tento byznys je nejen krutý, ale především zbytečný. Proto nás těší, že společenské volání po zákazu kožešinových farem je nyní silnější než kdy dříve. S kožešinovými farmami tímto způsobem skoncovali již v 10 evropských zemích, v České republice podporuje zákaz 68 % občanů," řekl k události Marek Voršilka, předseda OBRAZu.

Průvod s množstvím transparentů odstartoval kolem půl třetí odpoledne na Střeleckém ostrově, odkud se za doprovodu policistů vydal přes most Legií na Smetanovo nábřeží a kolem Vltavy přes ulici Kaprova až na Staroměstské náměstí, kde se na chvíli zastavil před jedním kožešnictvím, aby zde sborově odřval několik hesel proti tomuto krutému byznysu, který upřednostňuje povrchní krásu před utrpením zvířat, jež kvůli tomu musí trpět v malých klecích v nevyhovujících podmínkách. Ona hesla, např. "Dožeňme Slovince, nevražděme pro límce""Kožichy zvířatům", "Zapište si za uši, že vám kožich nesluší" nebo "Žádné výmluvy, liška cítí jako vy", se nesla v průběhu celého pochodu. Ze Staromáku pak dav zamířil na Václavské náměstí, přičemž u sochy Sv. Václava bylo cílové stanoviště.

Následně proběhlo focení a po něm několik projevů. K mikrofonu se postavili europoslanec a bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil spolu s mecenáškou umění Medou Mládkovou, dále politička, herečka a spisovatelka Táňa Fischerová, poslankyně Kristýna Zelienková, aktivistka Tereza Vandrovcová, jež spravuje mj. web Soucitně.cz, a jako poslední výše zmíněný předseda Ochránců zvířat Marek Voršilka. Z obrazovky na nás promluvila také s přednahraným pozdravem Barbora Hrzánová. Podle vyřčeného bylo znát, že si tato problematika získává stále větší pozornost a i sami poslanci pociťují tlak, který je v posledním roce asi nejvýraznější. Až si někdo může myslet, že tento aktivismus je, jak bylo zmíněno, výnosný byznys. Protože to, jak intenzivně se na tomto poli za práva zvířat bojuje, vůbec neodpovídá tomu, že dotyční to dělají ve svém volném čase na úkor osobního života a jiných koníčků a nejsou za to nijak placeni. Vše se hradí pouze z darů a z prodeje propagačních předmětů.

Je skvělé vidět, že české veřejnosti není tento problém lhostejný. A snad si to brzy uvědomí i ti, kteří sedí v poslanecké sněmovně, a odhlasují zákaz chovu kožešinových zvířat. Protože vážně tu není ani jeden jediný důvod, aby tohle pokračovalo. Nežijeme přeci už ve středověku, ne?


(Pro procházení galerie klikněte na některou z fotek.)

Jonash

Líbil se vám článek? Pokud ano, přidejte si do oblíbených naši stránku na Facebooku a žádný další vám neunikne :)

Žádné komentáře:

Okomentovat