pondělí 6. července 2015

Vegmaminky 2. díl: Pavla a Rituška


Čekala jsem u tenisových kurtů ve Stromovce na Pavlu. Najednou za mnou přišla již na první pohled sympatická maminka a za ruku ji držela bosá holčička. Focení s Pavlou a Rituškou bylo uvolněné a přirozené. V podstatě to ani jinak nešlo, Rituška stále někde pobíhala, skákala a lezla po spadlých kmenech stromů. Odběhla na velkou louku natrhat mamince travičku, a dokonce si zacvičila zničehonic i jógu (pozici psa zvládla bravurně). Žijí spolu s rodinou v Německu ve vesničce, kde mají mj. svou permakulturní zahradu. Z obou dvou čišila energie a přirozenost.

Pavla a Rituška

Jméno maminky:    Pavla, 23 let
Vegan/vegetarián:  Vegetariánka 8 let, střídavě veganka, v těhotenství veganka
Děti:                       Rita, 22 měsíců

1) Co je nejlepší na tom být matkou?
Všechno. Například pozorovat, jak Rituška prozkoumává okolí, učí se, zlepšuje se. Nejkrásnější pohled je, když usne a bezstarostně spí jako andílek.

2) A co je na tom naopak nejnáročnější?
Zvolit správné načasování při poledním spánku :).

3) Jak tě mateřství změnilo?
Jsem ve všem rychlejší, víc promýšlím, co budeme vyvádět, abych nebyla víc utahaná já než Rituška.

4) Jak dlouho jsi veganka/vegetariánka, co tě k tomu vedlo a jaké jsou podle tebe výhody této stravy?
Vegetariánka už 8 let a veganka střídavě – žádný fanatismus, když mám chuť a není zrovna alternativa (na návstěvách), tak to přežiju i s neveganským jídlem. A co mě k vegetariánství vedlo? Pracovala jsem ve zdravé výživě s bio bistrem, kde jsem začala více uvažovat o tom, co jím a že to asi zdravé nebylo. A výhody? Cítím se super a nemusím se učit, jak se dělá svíčková :).

5) Jak u vás probíhá výchova k veganství/vegetariánství?
Zatím Rituška nemluví a prostě jí to, co jím já. Asi jediné, na co se zaměřuji, je, že se snažím před Rituškou „nehřešit“.

6) Jaká jídla se vyskytují ve vašem jídelníčku nejčastěji?
Sezonní ovoce.

7) Jaké jsou reakce okolí?
Stále kojím, tak všichni říkají, že jak já, tak dítě nemůžeme mít dostatek vitamínů, minerálů atd. Já to neřeším, nehádám se s nimi, povznesu se nad tím a řeknu, vždyť my jsme spokojené a šťastné.

8) Co kromě veganství/vegetariánství považuješ za správnou cestu k zachování přírody?
Pěstování vlastní zeleniny a ovoce. Využívání co nejméně „nových“ technologií (mobily, PC, televize). Neotevírání dětských knížek s krávou, ale raději se zajít na tu krávu podívat na louku :). A nejdůležitější: žít momentem, neřešit moc minulost a budoucnost.

9) Kdybys svému dítěti měla něco předat, co by to bylo?
Ať poslouchá sebe samu a dělá si to, co jí baví.

10) Chceš něco vegmaminkám vzkázat?
Pečte na to, co říkají ostatní maminky, veďte se pocitem. Hodně miminku či dítěti naslouchejte. Bez plínek, s plínkama, vždyť je to jedno, ne?

Ukázkový jídelníček
Bydlíme na vesnici a máme vlastní sad a zahradu. Takže jíme nejvíce to, co si sami vyprodukujeme. Kojím, a proto jím tak jako dvě dospělé osoby :).

Můj jídelníček
Snídaně:
před snídaní vypiju zhruba půl litru odstáté vody 
rozmixovaná jablka s trochou vody a tak s dvěmi hrstmi čerstvých bylinek, tzv. zelené smoothie s jablky

Druhá snídaně:
ovocný salát – žádný meruňkový kompot, ale opravdu bohatý salát, podle sezóny. Teď jsou to například: jablka (ještě máme z loňského roku), rybíz, maliny, jahody, nastrouhaná mrkev, rozinky, kokos, občas avokádo.

Oběd:
zeleninový salát, (výjimečně s kozím či ovčím sýrem, přídávám někdy olej, ale většinou ne) – klíčky, rajčata, okurky, mrkev, cuketa, bylinky (ptačinec, žabinec, pampeliškové listy, jitrocel atd.), vařená řepa, jako příloha vařená rýže s rozinkami.
Pokud je chladněji, vařím zeleninovou polévku – dýňovou, řepnou, mrkvovou.

Dezert:
Bio banán.

Večere:
Zase zeleninový salát, má mnoho variant, snažím se nedělat stejný. Jídlo musí nejen chutnat, ale i bavit.

Rituška
nejí žádné přesnídávky, sušenky, nikdy jsem nic extra nevařila. Jí to co my, většinou si to ale krájí sama a vybírá si, jaké ovoce či zeleninu chce.

Ještě malá poznámka, jedná se o letní variantu našeho vege stravování, v zimě víc vaříme ;-).

(Pro lepší zážitek z fotografií doporučuji rozkliknout.)


Claireh

Starší díly projektu Vegmaminky najdete zde.

4 komentáře:

Unknown řekl(a)...

tak ty fotky jsou úžasné...jde vidět, že jsou opravdu šťastné :)

Unknown řekl(a)...

krásný a pohodový rozhovor :-)

Anonymní řekl(a)...

Maminka není vegan, ani vegetarián. Tito si nemohou na návštěvě nebo když není alternativa dát normální jídlo, z principu. Pro dítě je porušování jídelníčku požehnáním, uvedený jídelníček je těžká podvýživa, chybí celá řada základních látek, nejsou přítomny ani kompletní proteiny. Na maminku je proto třeba poslat sociálku pro zanedbávání výživy dítěte.

Unknown řekl(a)...

Příjemné čtění, ze kterého dýchá spokojenost a vyrovnanost maminky.:)

Okomentovat