pátek 1. května 2015

Anketa uvnitř skupiny Vegan CZ & SK aneb pouze 2/3 členů jsou vegany

Rozhodl jsem se pro zajímavost zeptat členů FB skupiny Vegan CZ & SK, jak dlouho již jsou vegany - pokud tedy vůbec vegany jsou. Ve skupině se nachází aktuálně 10 077 členů, do ankety se zapojilo 254 z nich, tzn. každý čtyřicátý. Hlasů se dalo posbírat určitě více, třeba kdyby se příspěvek připnul nahoru všem na oči, neboť takhle už po prvním dni přestaly hlasy přibývat. I tak si myslím, že jsem se dozvěděl zajímavá čísla.

Otázka zněla prozaicky "Vegan jsem..." a na výběr bylo 6 možností: Méně jak čtvrt roku, Méně jak rok, Méně jak pět let, Více jak pět let, Nejsem vegan, jsem vegetarián a Nejsem ani vegan, ani vegetarián. Bohužel Facebook zobrazuje viditelně pouze první tři nejhlasovanější volby, pro úplný výčet je nutné si anketu rozkliknout (na což jsem alespoň upozornil v prvním komentáři), proto mohlo vzniknout zkreslení - třeba že lidi, kteří jsou vegany opravdu krátce, klikli na možnost "méně než rok" místo na "méně než čtvrt roku"... Ono těch možností jistě mohlo být více, konkrétnějších, kupř. rok po roce, jak padl jeden z návrhů, ale bylo by to tím možná komplikovanější. Navíc těžko říci, jak přesně to kdo počítá.

Výsledkem je, že nejvíce lidí hlasovalo pro možnost "méně jak pět let" (96). Na druhém místě však, asi překvapivě, bylo "nejsem vegan, jsem vegetarián", kterou dalo 73 členů, což je jen pár procentních bodů pod jednou třetinou všech dotázaných. Třetí nejpočetnější skupinou byli lidé, kteří se za vegana považují méně než jeden rok (48 hlasů). 16 lidí není podle odpovědi ani veganem, ani vegetariánem, 11 je vegan už více jak pět let a 7 dotázaných zvolilo možnost "méně než čtvrt roku".
Viz už graf níže.


Zajímavé si pak bylo udělat ještě graf druhý, který ukázal na zastoupení veganů, vegetariánů a všežravců v této FB skupině. Jak už logicky vyplývalo z textu a grafu výše, tak pouhé 2/3 členů se považuje za vegany... a pak jsme tedy doma, proč nejspíše vzniká pod odkazy v komentářích tolik nedorozumění a hádek, kor když přijdou na přednes mléko či vajíčka z domácích chovů. A objevují se slova jako radikální a militantní... Jasně, každý jsme na jiném stupni, co se týká vztahu ke zvířatům a přírodě, ale přeci jen vidím větší rozdíl mezi veganem a vegetariánem, než mezi těmi, kteří jsou vegany po různou část jejich života, a tak mají na sebe přísnější nároky.
Nu, obrázek si udělejte sami.Jonash

Žádné komentáře:

Okomentovat