neděle 30. listopadu 2014

TOP 10 komediálních seriálů

Komediální seriály, zejména sitcomy, patřily vždy k tomu nejoblíbenějšímu, na co jsem v televizi koukal. I proto je většina těch, které mám nejraději, ještě z dob, kdy se na ně koukalo pouze v televizi, protože nebyla jiná volba, a ne na internetových streamech či v počítači. Prvních pět míst v mém žebříčku, to jsou kousky, u nichž jsem každou sérii viděl tolikrát, že se to ani nedá spočítat - a přesto stále baví. Což je možná problém spousty nových seriálů, jež si pustíte třeba pouze jednou a už se k nim nevracíte.
Tak pojďme na to.


Jonash

10. Californication
Pro někoho je životní rolí Davida Duchovnyho agent Mulder, pro mě Hank Moody - tak trochu zhrzený spisovatel užívající si však života plnými doušky, nedbající předpisů a nezajímající se o to, co si o něm druzí myslí. Ženských měl tolik, že by mu záviděl dost možná i Barney Stinson, přesto ta životní láska vždy byla, je a bude pouze jedna... K němu připočtěme jeho agenta a kamaráda, všudemožně onanující Charlieho Runkla, a máme tu směs humoru, nadsázky a úchylností, na kterou je radost se koukat. Ač pozdější série už nebyly zcela to pravý ořechový a je dobře, že se tvůrci rozhodli tento pořad ukončit.

9. Cougar Town / Město žen
Tenhle seriál se už bohužel také chýlí ke konci. Parta sedmi kamarádů, která nejvíce ze všeho miluje klábosení a popíjení vína (jedině červeného!), se skvěle doplňuje díky tomu, že každý je povahově zcela jiný, což je samozřejmě nejsilnější zbraň každého dobrého sitcomu. Jedna z postav je přespříliš pečlivá, starostlivá a milující matka/partnerka, další o sebe moc nedbající, věčně se flákající, trošku přihlouplý otec a třetí kupříkladu flegmatická, necitelná a vždy rýpající žena, která si nejraději dobírá další z postav, kterou jsem nezmínil. Ač zní český název Město žen, tak nejvíce se bavím u scén, které obstarávají hlavně mužští představitelé.

8. The Big Bang Theory / Teorie velkého třesku
Partička geeků, asociálů, do běžného života se zrovna moc nehodících chlapů (ač jednoho bych spíše nazval chlapcem), kteří postupně potkají své ženské protějšky. Obrovské množství pop-kulturních narážek a dvojsmyslů, které rozhodně nejsou určeny pro nějaké inteligencí více obdařené jedince, jak by se mohlo zdát. Český dabing tomu původnímu nesahá ani po kotníky, kvůli němu se spousta vtipů zazdí, takže pokud si chcete BBT užít naplno, dávejte v originále. Svoji kvalitu se drží stále, i když poslední jedna-dvě série už nejsou takové jako v začátcích. No co už.

7. Futurama
Od tohoto místa dál naopak můžu - vyjma 4. pozice, která jej ani nemá - české dabingy jen a jen doporučit. Zrovna u Futuramy, kterou jsem znal chvíli i v anglickém znění, se, dle mého, výběr hlasů k jednotlivým postavám povedl na jedničku. V čele toho všeho stojí notorický alkoholik, neustále hláškující a peskující robot Bender, kolem něhož se točí zbylé postavy. Pro mě společně s Cartmenem a Homerem Simpsonem patří mezi nejoblíbenější animované hrdiny. Jeden neuvěřitelný příběh stíhá druhý, opět tu je spousta pop-kulturních odkazů, nad kterými je často potřeba trochu přemýšlet. Nejedná se o tak triviální věci jako třeba v případě Simpsonů. I proto je ocení spíše starší publikum (18+ ?).

6. South Park / Městečko South Park
Seriál, jehož jsem bohužel prozatím viděl jen cca 9 sérií z celkového prozatimního počtu 17, ačkoliv spoustu dílů opakovaně. Navzdory tomu je v mém žebříčku takto vysoko. Některé vtipy a scénky jsou až nechutné, někdo by řekl trapné, jiné naopak tak skrytě chytré, že vám to dojde až po jejich doznění. CZ dabing opět geniální, hlavně hlasy Erica Cartmana či Butterse (malý bloňdatý jouda). To, jak si tvůrci dobírají světové dění, přičemž zrovna domovské USA jsou často na mušce, zaslouží medaily. Nic jim není svaté. Nebojí se ničeho - právě jako ústřední čtveřice a její (samozvaný) vůdce, tlouštík Cartman. Kde jinde jste viděli, že by někdo vzhlížel k Adolfu Hitlerovi a šel za něj na maškarní?

5. M*A*S*H
Kolikrát jsem jen MASH 4077 viděl? Kdoví, v TV běží neustále. A je to dobře, protože u něj platí to, co jsem již zmiňoval - baví i po xtém zhlédnutí. Odehrává se v Korei, a přitom zbrojí proti válce ve Vietnamu. Když je na scéně chirurg-kapitán Hawkeye Pierce a s ním Trapper John McIntyre, a následně od 4. série B. J. Hunnicutt, je ke slyšení taková kadence hlášek, že jen málokterý seriál je schopen ji překonat, vlastně o takovém nevím. O trapnost zde nezavadíte. Vždy s otevřenou (a vysmátou) pusou koukám, jak tohle dokázali tvůrci v takovém množství sepsat, a takřka se nevykrádat. Výběr postav i jejich českých dabignů skvělý, lokace po "sitcom" originální. Co dodat.

4. Monty Python's Flying Circus / Monty Pythonův létající cirku
Nadčasové. To je první slovo, které mě k televizní sérii Monthy Python's Flying Circus napadne. Narážky na tehdejší dobu a situaci ve Velké Británii jsou i po více jak 40 letech aktuální. Tenhle šestičlenný spolek nemá obdoby a nejspíše mít už nebude. Miluju výrazy, barvy hlasu a osobité vyjadřování každého z nich. A zejména pak všech dohromady, protože vidět tyto herce samostatně, mimo Létající cirkus, tak se míra zábavnosti snižuje na polovinu. Což je sice stále hodně, ale snad chápete, jak to myslím, ne? Zároveň nutno dodat, že tohle dílo se nezalíbí každému. A ani svým pojetím a svérazností nemůže. I já zde nacházím dost trapných scén, které jsou však následně do země zadupány těmi bravurními.

3. Friends / Přátelé
Kdo by neznal Přátele? Jeden z prvních sitcomů, co u nás běžely. A o jeho kvalitách svědčí to, že běží stále dokola a pořád má vysokou sledovanost. Někteří říkají, že poslední série už pokulhávaly, pro mě to je ale jeden z mála kousků, které mě bavily od prvního dílu až do toho posledního. Zkrátka legendární záležitost, o které se asi nemá cenu více rozepisovat.

2. The Simpsons / Simpsonovi
Nejlepší animovaný seriál? Pro mě to budou vždy (já vím, nikdy neříkej nikdy anebo vždy) Simpsonovi. Každý díl byl viděn nespočetněkrát - a i to je málo. Když na tuhle rodinku narazím při přepínání kanálů v televizi, neváhám. Je to záruka toho, že se budu bavit. Oddechovka, u které není potřeba příliš myslet, ale ani tohle tvrzení ji nikterak neshazuje. Hlášky Homera Simpsona mě baví jak poslouchat, tak si je třeba číst v psané podobě na internetu. Jeho do nebe volající hloupost je tu alfou a omegou. Plus nejlepší český dabing, jaký byl kdy poskládán. Tleskám. Btw, zajímalo by mě, zda se někdy rozhodnou autoři pro konec. Nějak si to neumím představit.

1. Red Dwarf / Červený trpaslík
Ááá, je to tady. Sitcom #1. Pamatuju si, když nás rodiče zavolali s bráchou na první díl Červeného trpaslíka, co tenkrát běžel v pozdějších hodinách na ČT2. A já si říkal, co že to jako je. Tohle je prý klasika žánru? To tedy nevím, zda se budu chtít dívat ještě na další díl, co poběží příští týden... a utekla spousta let a tento konkrétní pilot jsem viděl, já ani nevím, 8x? 10x? A další díly v počtu přespříliš nezaostávají. Zhlédnuto kdysi v TV, v období střední školy ve špatné kvalitně na několika vypálených cédéčkách, na originálních DVD discích, které naši pořídili, či na serveru YouTube. Konfrontace Listera a Rimmera, dvou hlavních postav, je nabitá energií o opačných polaritách a vybroušenými gagy. A další dva protagonisté, Kocour a robot Kryton, je skvěle doplňují. Tento britský humor též není pro všechny a já mám tu zkušenost, že klukům se Trpaslík líbí zdaleka více než holkám, ale jakmile mu přijdete na chuť, tak na něho nedáte dopustit. 10. série, která běžela před dvěma lety, vše hezky uzavřela, nicméně nejraději se budu vracet k těm prvním osmi (ovšem vyjma sedmé, kde postava Kočanské nemohla ani z jedné setiny nahradit odchozivšího Rimmera). KULT.


Mimo pořadí:
IT Crowd
Community
How I Met Your Mother
Step By Step
How Not To Live Your Life
That '70s Show
The Black Books
Two And A Half Men
... a další

A jaké jsou ty vaše oblíbené? Pište do komentářů.

Žádné komentáře:

Okomentovat